Zajmujemy się wydawaniem publikacji z zakresu podejścia kulturowo-historycznego L. S. Wygotskiego i powiązanej z nim Kulturowo-Historycznej Teorii Działalności (CHAT)

L.S. Wygotski: „Wyobraźnia i twórczość w okresie dzieciństwa. Szkic psychologiczny. Książka dla nauczyciela” oraz jednego z wykładów z psychologii: „Wyobraźnia i jej rozwój w okresie dzieciństwa”.

Z nieskrywaną radością oddaję Państwu tłumaczenia dwóch prac L.S. Wygotskiego, książki: „Wyobraźnia i twórczość w okresie dzieciństwa. Szkic psychologiczny. Książka dla nauczyciela” oraz jednego z wykładów z psychologii: „Wyobraźnia i jej rozwój w okresie dzieciństwa”. Prace L.S. Wygotskiego nie są proste w odbiorze. Czytanie wnikliwych analiz zawartych w książkach: „Myślenie i mowa” czy „Narzędzie i znak”, przyprawia niejednego studenta o „ból głowy”. Kiedyś myślałem, że to tylko doświadczenie moje i bliskich mi koleżanek i kolegów ze studiów, dopóki nie natrafiłem na wspomnienia i refleksje, które wyraził jeden z najbliższych uczniów Wygotskiego, a później jego współpracownik, Daniel B. Elkonin. Pisze on tak: czytając prace Lwa Siemionowicza i ciągle na nowo do nich wracając, zawsze mam wrażenie, że nie do końca coś z nich rozumiem. Zawsze staram się wówczas znaleźć i jasno sformułować tę centralną myśl, która przyświecała mu od początku jego naukowej działalności do samego końca. Tym, co towarzyszyło L.S. Wygotskiemu od początku do końca jego pracy badawczej, było zainteresowanie wyobraźnią i twórczością. Są to wątki obecne na początku i na końcu jego drogi pisarskiej. Książka ta zawiera tłumaczenia ostatnich z jego prac poświęconych temu tematowi. Są to niewątpliwie „lżejsze” jego prace. Nie należy jednak dać się zmylić pozorom. Jest to kontynuacja kwestii podejmowanych w „Psychologii sztuki” i, jak sami Państwo, mam nadzieję, będziecie mogli zobaczyć, mówią o fundamentalnych problemach psychologicznych. Wygotski podejmuje w nich bowiem tematy psychicznego życia człowieka, wewnętrznej wolności, twórczego stosunku do swojego życia, innych ludzi i otaczającej go rzeczywistości.

Cena: 1 egzemplarz wydania drukowanego – 40 zł; 3 i więcej – 30 zł; 1 egzemplarz wydania elektronicznego – 30 zł. Zamówienia można kierować na adres mailowy: przemek.gasiorek (at) gmail.com